PDA

View Full Version: Корисниците објавување во различни јазици



Simon Lloyd
30-09-10, 20:03
Здраво може да ми кажете, ако корисникот мислења во речеме холандски по гледањето на форумот во Холандија кога ќе видам пост ќе биде на англиски јазик?

Исто така колку повеќе база на податоци користење или база на податоци маси се таму?

Дали има дополнителни оптоварување на серверот?

Дали е тоа оптимизација безбедно?

Сите преводи може да биде автоматска, односно сите шпански секогаш ќе го видите на шпански сите руски секогаш ќе го видиме во руски ********** итн?

Со почит,
Симон

vBET
01-10-10, 09:33
Здраво, vBET може да се препознае порака јазик (се подесува). Значи, ако корисникот пишува hie порака во било кој поддржан јазик, а потоа vBET ќе го признае својот јазик (со помош на Google), а потоа автоматски го матна во соодветни bbcodes.

vBET создава нови кеш табели, но не промени на мајчин vBulletin маси.

Се разбира ќе има дополнителни оптоварување - не е преведен магично;), сепак, дополнително оптоварување ќе биде само за преведени страници - за нормално страници vBET само реклами знамиња.

Тоа е SEO безбедно. vBET поддржува рачно преводи. Значи, ако имате vB3 и имала, или vB4 (со имала или со користење на vB4 пријателски URL), тогаш вашата адреси ќе бидат преведени:)

Целата превод е автоматски:)

Simon Lloyd
01-10-10, 14:08
Тест: Моето име е Симон, јас не сум глуп:)

Simon Lloyd
01-10-10, 14:14
Претпоставувам дека тогаш IM бара ова може да се работи без знаменца на врвот или избор на јазик паѓачкото мени?
Сакам посетители на мојот сајт автоматски да се види на сајтот на нивниот јазик (претпоставувајќи нивниот интернет пребарувач се поставени стандард на нивната земја) со не треба да кликнете на копчето или нешто како што не сакаат да имаат знамиња или паѓачкото мени, но во пост корисно е, јас исто така, имаат сопствени кодот BB Тоа разложени преку посебна php датотека со regex ова ќе биде проблем?

Simon Lloyd
01-10-10, 14:15
Тест 2: Моето име е Симон, јас не сум глупав! Измени за двојна јазик тестМи се допадна овој тест:)

Simon Lloyd
02-10-10, 09:09
Додека јас како МО (и тестови Ive прави) Се плашам поддршка време на одговор е многу сиромашни, се објавени вчера во 02:14 (GMT) и уште нема одговор 19 часа подоцна!

Тоа не ми даде доверба да се купат.

Simon Lloyd
02-10-10, 20:09
Ајде момци 30hrs сега од одговор, дали сакате да го продаде овој материјал или не?

Simon Lloyd
02-10-10, 22:40
Претпоставувам дека тогаш IM бара ова може да се работи без знаменца на врвот или избор на јазик паѓачкото мени?
Сакам посетители на мојот сајт автоматски да се види на сајтот на нивниот јазик (претпоставувајќи нивниот интернет пребарувач се поставени стандард на нивната земја) со не треба да кликнете на копчето или нешто како што не сакаат да имаат знамиња или паѓачкото мени, но во пост корисно е, јас исто така, имаат сопствени кодот BB Тоа разложени преку посебна php датотека со regex ова ќе биде проблем? Последен пат на поставување тогаш јас нема да се мачат да се купи ова, но се инсталира едноставно Google програмери jQuery верзија, едноставно да се преведе страници!

Ве молиме одговорете ми querie погоре и ако е можно по:

Имам имала и имала Мапа на сајтот има ли нешто екстра ми треба да се направи по купување на овој МО (со оглед на тоа што некогаш сум го добиете одговор тука) да бидете сигурни дека се работи?

vBET
02-10-10, 22:43
Здраво. Ве молиме имајте предвид дека нашите услуги не е 24 / 7. Во работни денови сме секојдневно. За време на викендите обично премногу, сепак тоа може да биде не толку често. Исто така имаме клиенти од целиот свет, па понекогаш време на одговор е под влијание на време разликата (обично спиеме ноќе;)).

Жалам за оваа крајот на одговор. Ве молиме имајте во предвид дека Камил (нашиот персонал човек) се врати од одмор, па од понеделник ќе се врати во подобро време на реакција:)

Исто така во овој случај - јас само го изгубиле Вашиот прашање, затоа што тоа беше fallowed од тестот порака. Кога дојдов тука видов само тест и не стави внимание на пораката пред да (и беше Испрати минута по минута). За жал - тоа е мојата грешка. Дури и сега Бев збунет што е за и се вратил на почетокот од овој разговор да дознаете зошто се пишува за околу 30 часа, кога јас бев тука и вчера немаше ништо однесува на мене. Сега знам дека нема ништо што јас забележав - јас го изгубиле Вашиот порака заблуда од fallowing тест пораката. One More Time молам да ми се извини.

Одговарајќи на прашање што може целосно да се оневозможи знамиња и постави опција за да се препраќа автоматски корисници на нивните јазици базираше на нивната поставувања на прелистувачот (vBET користи заглавија Испратено од прелистувач за тоа). Сепак ова не се препорачува:
1. По дифолт Google не ќе го видите вашиот дополнителни страници. Тоа ќе ако додадете оние во карта. Ако не ќе го направат тоа, тогаш овие страници нема да бидат индексирани, така да нема да добие дополнителни сообраќај од нови места - луѓе едноставно не ќе дознаете за тоа
2. Корисниците може да дојде од не нивните компјутери. Односно ако некој е од Полска, но ќе одат на вашиот форум од некои интернет кафе во Англија, тогаш прелистувачот ќе кажам vBET тој јазик треба да биде на англиски јазик. Со оневозможување на знамиња нема да даде пристап шанса да го промени јазикот.

Прилагодено bbcodes не треба да биде проблем ако тие се навистина bbcodes. Ние веќе проблем со еден мод кој е користење на нивните "bbcodes", но прашањето е, бидејќи тие навистина не се користи BBCode-от - само текст, кој тие самите разложени. Ве молиме имајте во предвид дека BBCode-от не е само еден текст во [] разложени од страна на регуларниот израз. BBCode-от е специјална марка која е регистрирана во мрежата! моторот и тоа е разложени од vBulletin моторот (кој треба да додаток на соодветни куки). Ако не го користат на тој начин, тогаш навистина не треба BBCode-от, само посебен белег биде препознаен од вашиот код. Во таков случај може да има проблем. Бидејќи во таков случај не е BBCode-от, така што не ќе се разложени од страна имала и кога lang BBCode-от ќе се расчленуваат, ќе добие текстот да се преведе со специјални ознаки кои не се bbcodes дури и ако се внатре [] (бидејќи имала напишал " T го признае тоа така само да го напушти) - па овој текст ќе се испрати да се преведе, и Google може да се скрши вашите посебни ознаки (односно со ставање простор пред затворање]).

vBET
02-10-10, 22:46
Последен пат на поставување тогаш јас нема да се мачат да се купи ова, но се инсталира едноставно Google програмери jQuery верзија, едноставно да се преведе страници!

Ве молиме одговорете ми querie погоре и ако е можно по:

Имам имала и имала Мапа на сајтот има ли нешто екстра ми треба да се направи по купување на овој МО (со оглед на тоа што некогаш сум го добиете одговор тука) да бидете сигурни дека се работи?

Јас бев само одговарање на вашето прашање кога го напиша ова:)

За имала - Да треба да се интегрираат. Тоа е добро опишано во README фајлот. Оваа интеграција е потребно за да може да се преведе вашиот URL:)
Можете исто така да се интегрираат со Мапа на сајтот генератор, да имаат адреси преведени страници вклучени во карта. Ова не е неопходно (ако имате знамиња, Google ќе најдете оние страници во секој случај, сепак тоа може да потрае повеќе време во тој случај).

Simon Lloyd
02-10-10, 22:55
Ви благодариме за одговарање и објаснувајќи, ќе биде ослободување ажурирана верзија наскоро дека се грижи за имала & Мапа на сајтот автоматски?

Ако треба да се покаже знамиња да се добие за индексирање на Google можам да имаат автоматско јазик промена?

За мојот сопствени BBCode-от сум имал да го додадете во php датотеки под шифра BBCode-от за мојата верзија заедно со екстра фајл за кодот да се погледне назад во него сепак го задржува <pre> тагови ... итн Еве пример тема Промена VBA код печатење со избраната страница Што мислите ќе има проблеми со vbet на мојот сајт?

vBET
02-10-10, 23:20
Ние не ќе го објави vBET верзија која колачи се грижат за имала и интеграција Мапа на сајтот автоматски. Ова не е можно, бидејќи тие mods не дозволува што (не имате било какви куки). Тоа е зошто интеграција бара едноставен код промени - тоа е опишано многу добро во README датотека Најди-замени ниво - па тоа е доволно да знаете како да го користите текст едиторот Бо го направи.

Вие не мора да има знамиња за google ако се интегрираат со Мапа на сајтот генератор. Сепак ние совети да има знамиња вклучен (веќе е опишано зошто). Опции за знамиња управување и за пренасочување се одделени. Така може да се има во било sonfiguration што сакате. Тоа Мина дека можеш да имаш знамиња и автоматска редирекција врз основа на broswer јазик поставки:)

Ако вашиот посебен белег (како што напиша, според vBulletin архитектура bbcodes се регистрирани од страна на специјални vBulletin кука, или, исто така од Admin CP - и јас сум се уште не сигурни дека тоа е направено на тој начин) се користи само внатре на кодот bbocde тогаш гледам нема проблем - содржина на кодот, PHP и HTML bbodes не се преведени:) vBET тоа го прави во цел - не постои смисла да се преведе на код и тоа само би ги прекршил содржината на оние bbcodes.

Simon Lloyd
02-10-10, 23:27
Добро Еден одговор за конечното прашање, ако купите и го скрши мојот сопствен BBCode-от (што е една од повеќето карактеристики на мојот сајт) можам да го избришам и да добијат наплата во рок од да речеме 10 дена?

Во моментов имам Google Translate (што е суштината на вашиот МО) што значи се (освен фејсбук), вклучувајќи BBCode-от законик, ако вашиот МО работи како што треба без преведување BBCode-от Ќе ми биде задоволство да го задржи.

vBET
02-10-10, 23:43
Ако се чини дека vBET преведува содржина на кодот BBCode-от на вашиот форум ова ќе се смета како бубачка и ќе работиме да го поправи. Ние не даваат поврат поради грешка, ние само го поправи:)

Значи, ако тоа е како да се опише и вашиот специјален знак се користи само внатре на кодот BBCode-от тогаш може да се опуштите и да се смири за тоа. Можете да напишете некои тест на пораките на нашиот форум, па ќе видите дека содржината на кодот BBCode-от не е преведени од страна на vBET (и текст околу што е). Види тука:

This is inside code bbcode and will not be translated if you click any flag. Because of that no text inside of brackets will be changed

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations delivered by vBET Translator 4.10.1