PDA

Επιστροφή στο Forum: Solved Πρόβλημα με μερικές λέξεις με accens



pepito69
04-07-10, 18:13
Γεια σας,
Ένα άλλο πρόβλημα που βρήκα, πολύ extrange είναι ότι κάποιες λέξεις με τόνους διώχθηκαν στα φωνητικά με την προφορά (λέγοντας προφορά εννοώ αυτό το α).
Αλλά μερικοί είναι καλά μεταφρασμένα. Παράδειγμα εχθρός αυτής της πρότασης είναι πρωτότυπο στα ισπανικά και πήραμε αυτό στα καταλανικά:


Només es traducirn els fòrums pròpiament per ara, el meu següent repte serà la galeray.

En Teoria, això pot fer que d'aqu poc multipliquem les visites x2 al fòrum.

Should be:
Només es traduiran els fòrums pròpiament per ara, el meu següent repte serà la galeria.

En Teoria, això pot fer que d'aquí poc multipliquem les visites x2 al fòrum

pepito69
04-07-10, 20:04
Διαπίστωσα ότι αυτό συμβαίνει με κάθε γλώσσα, όταν μεταφράστε στα αγγλικά, επίσης, το "μεταφραστής" τρώει μερικά φωνητικά. Γιατί;

kamilkurczak
05-07-10, 08:56
μπορείτε να επικολλήσετε εδώ αυτό το μήνυμα:

Només es traduiran els fòrums pròpiament per ara, el meu següent repte serà la galeria.

En Teoria, això pot fer que d'aquí poc multipliquem les visites x2 al fòrum
στην αρχική της μορφή; (Στην πρώτη γλώσσα)

pepito69
05-07-10, 09:18
Ναι, φυσικά:


Solo se traducirán los foros propiamente por ahora, mi siguiente reto va a ser la galería.
En teoría, esto puede hacer que de aquí poco multipliquemos las visitas x2 al foro


kamilkurczak
05-07-10, 12:50
Έλεγξα στο Google, και έχει μεταφραστεί καλά.
Έλεγξα του φόρουμ για το τεστ μου, και έχει μεταφραστεί πάρα πολύ καλά.

Είστε σίγουροι ότι έχετε κάνει όλα τα βήματα εγκατάστασης και ενσωμάτωσης των vBET περιγράφονται στο readme.html; Μπορείτε να το ελέγξετε;

Αν η ολοκλήρωση είναι εντάξει, προσπαθήστε να βρείτε μια σύγκρουση με άλλα mods. Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να απενεργοποιήσετε άλλα mods χωρίς vBET.
Μετά από αυτό ακριβώς προσπαθούν να βρουν αυτό το θέμα.

Αν όχι σύγκρουση, απλά στείλτε μου την πρόσβαση σε φόρουμ admincp σας και FTP με PM. Θα προσπαθήσει να βρει ένα σφάλμα στον κώδικά μας και να το διορθώσουμε.

vBET
06-07-10, 00:07
Μόνο μεταφράσει σωστά το φόρουμ για τώρα, επόμενη πρόκληση μου θα είναι να την γκαλερί. Θεωρητικά, αυτό μπορεί να κάνει εδώ σύντομα x2 επισκέψεις πολλαπλασιάζονται στο φόρουμ

vBET
06-07-10, 00:13
Είναι εργάζεται corectly - όπως μπορείτε να δείτε σε προηγούμενο post μου μετά από να πάει με τη μετάφραση Καταλανικά. Νομίζω ότι η Google έχει μετάφραση σε λάθος δρόμο πρόσφατα, έχει ήδη διορθωθεί από την Google, αλλά έχετε ακόμα cached και γι 'αυτό το φόρουμ σας δείχνει ακόμα αυτό που περιγράφεται.

Μπορείτε να ελέγξετε εύκολα - απλά γράψτε στο φόρουμ νέα σας θέση με παρόμοιο κείμενο, αλλά με κάποιες αλλαγές (και έτσι δεν θα πρέπει να ληφθούν από την cache). Σίγουρα θα μεταφράσει ΟΚ:)

Παρακαλώ σημειώστε ότι η ποιότητα της μετάφρασης είναι το Google θέμα. Ξέρω ότι μοιάζει χάνουμε κάτι, αλλά μπορείτε να το ελέγξετε εδώ και στο forum μας με νέα messae ότι είναι ΟΚ.

Cache θα λήξει σε λίγες ημέρες και η μετάφραση θα πρέπει να ληφθούν και πάλι από το Google - αυτή τη φορά με την καλύτερη ποιότητα. Είναι καλό να έχουμε αυτόματο καθαριστή cache:)

Επιβεβαιώστε ότι είναι όπως περιέγραψα με νέες, άλλαξε το μήνυμα, οπότε θα είμαι σε θέση να κλείσει αυτό το ζήτημα.

pepito69
06-07-10, 00:50
Συγγνώμη :) δεν είναι ένα Google problemIt δεν είναι ένα πρόβλημα cache... έκανα τη δοκιμή με νέες λέξεις:


andarán
comerán
vería
sería
camión
pelotón

Και όταν τους μεταφράσει σε Καταλανικά να βρω αυτό:


andarn
comern
vera
serà
camin
pelotn


Αλλά με το Google Translate ιστοσελίδα i τους πάρει με το σωστό τρόπο:


caminaran
menjaran
veuria
seria
camió
gran grup


Έχω vbulletin και vbet όπως λέει το κείμενο readme.Αλλά επίσης στα αγγλικά: αν γράφω στα ισπανικά αυτές οι προτάσεις (αλλά τώρα θα ήθελα να κάνω ένα πείραμα):


seguramente estás muy contento (tricky)

seguramente estás muy contento

Στα αγγλικά:

you're probably very happy

certainly very happy EST

Πρώτη φράση μετάφραση είναι σωστό, δεν δεύτερη.Μπορώ να δω τώρα περισσότερα προβλήματα, λέξεις με Ρ έχουν προβλήματα επίσης.
añadir είναι μεταφρασμένος στα αγγλικά ως: «aadir» και θα πρέπει να είναι "Προσθήκη" όπως μπορείτε να δείτε, η μετάφραση καταστρέφει η αρχική λέξη και δεν μπορώ να καταλάβω την έννοια, και όλα έχει να κάνει με ειδικούς χαρακτήρες. Φόρουμ μου δεν έχει οριστεί ως UTF-8, αν σας ενδιαφέρει.Τι θα μπορούσε να είναι το πρόβλημα παρακαλώ;

vBET
07-07-10, 13:04
I hecked πάλι δίνεται κείμενο για το φόρουμ σε άλλη κωδικοποίηση και αυτό φαίνεται ακόμα πρόστιμο (επίσης έχω ελέγξει όλες τις λέξεις που δώσατε τώρα, και είναι επίσης ΟΚ). vBET supprtos πλήρως φόρουμ δεν είναι σε utf-8 - οι περισσότεροι από τους πελάτες μας έχουν φόρουμ και σε άλλες κωδικοποιήσεις ...

Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι η γλώσσα είναι το μήνυμα apropriatelly αναγνωρίζεται. Το μήνυμα είναι μέσα lang BBCode - αν ναι, τότε βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει approprite κωδικό γλώσσας. Αν όχι - δεν είναι πραγματικά το μήνυμα στην προεπιλεγμένη γλώσσα σας φόρουμ. Σε περιπτώσεις περίπτερο - βάλτε attenstion να vBET ρυθμίσεις για την ανίχνευση γλώσσας. Σας προτείνουμε να χρησιμοποιήσετε το Google στρατηγική ανίχνευσης.

Αν η γλώσσα μήνυμα είναι appropraiatelly αναγνωρίζεται, τότε chave να το ελέγξει στον server σας, καθώς δεν είμαστε σε θέση να αναπαράγουν το θέμα - ακόμη και μπορεί να είναι κάποια Apache, PHP bug (είχαμε κάποτε κάτι τέτοιο σε έναν πελάτη και ήταν ο php bug). Σε αυτή την περίπτωση παρακαλώ PM στοιχεία πρόσβασης Kamil for Διοίκηση CP και FTP. Θα ερευνήσουμε το θέμα. Επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε πρώτα να ενημερώσετε PHP έκδοση.

Επίσης, βεβαιωθείτε ότι το φόρουμ γλώσσα σας προεπιλογή είναι appropriatelly.

pepito69
07-07-10, 16:28
Ευχαριστώ,
Θα μπορούσε να είναι μια php πρόβλημα, ή κάτι έξω από vbet. Θα μελέτη αυτή:
ακόμη μπορεί να είναι κάποια Apache, PHP bug (είχαμε κάποτε κάτι τέτοιο σε έναν πελάτη και ήταν php bug του)

Αλλά σε αυτή την περίπτωση, αυτό θα πρέπει να είναι πολύ πολύ extrange.

Αν δεν την επιτυχία θα πμ Kamil

pepito69
14-07-10, 19:34
Γεια σου,
Είπατε:
vBET υποστηρίζει όλες τις κωδικοποιήσεις, αλλά είναι καλύτερα αν το φόρουμ σας χρησιμοποιεί κωδικοποίηση UTF-8, διαφορετικά για κάθε vBET μετάφραση πρέπει να επαν-κωδικοποίηση ολόκληρη τη σελίδα και να κάνετε άλλα πρόσθετα τεχνάσματα (επίσης ειδικούς χαρακτήρες παίρνει πολύ περισσότερο χώρο στην DB προκαλούν αυτές έχουν αλλάξει για να & # ΚΩΔΙΚΟΣ? σημειογραφία). Εάν εκτελείτε ήδη το φόρουμ, δεν υπάρχει εύκολος τρόπος για να αλλάξετε την κωδικοποίηση (εξακολουθεί να υπάρχει), αλλά εάν δημιουργείτε νέο τότε παρακαλούμε να λάβετε υπόψη για να τρέξει σε κωδικοποίηση UTF-8 το οποίο έχει σχεδιαστεί για να πολυγλωσσική υποστήριξη.

Νομίζω ότι η μετατροπή το φόρουμ μου σε UTF-8 θα λύσει το πρόβλημα. Ξέρετε κανέναν τρόπο να το κάνουμε αυτό; Διάβασα ότι κάποιος που έκανε λυθεί το πρόβλημα.

kamilkurczak
15-07-10, 13:43
Βρήκα αυτό το άρθρο: Μετατρέποντας vBulletin σε UTF-8 (http://mansurovs.com/tech/converting-vbulletin-to-utf-8)

kamilkurczak
19-07-10, 08:33
hello pepito69, τι γίνεται με αυτό θέματα;

pepito69
19-07-10, 10:49
Νομίζω ότι από τα τελευταία πράγματα που πρέπει να δοκιμάσετε είναι η μετατροπή του φόρουμ σε UTF-8 να προκαλέσει πολλά λόγια δεν μπορεί να μεταφραστεί, λόγω σφαλμάτων στο accens και ειδικά σύμβολα όπως: ñ
Michal είπε κάποτε:
Αλλαγή κωδικοποίησης του συνόλου vB φόρουμ - πώς να? - VBulletin.org Φόρουμ (http://www.vbulletin.org/forum/showthread.php?t=223870)

Δεν μπορώ να κάνω αυτή τη δοκιμή τώρα αιτία έχω να backup και να το δοκιμάσετε σε ειδικές συνθήκες και δεν έχω αρκετό χρόνο ίσως και τον Αύγουστο.

kamilkurczak
19-07-10, 11:07
Εντάξει, καταλαβαίνω. Θα απαντήσει αν το κάνεις

mario06
19-07-10, 11:20
βεβαιωθείτε ότι έχετε αντίγραφο ασφαλείας φόρουμ σας, γιατί αν μεγάλο του που μπορεί να συναντήσετε έθιμο λάθη BBCode ότι «τις περισσότερες φορές" μπορεί να καθορίζεται με tools.php

EDIT
Μπορεί να έχετε προβλήματα με ειδοποιήσεις μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας και άλλα μικρά πράγματα που πρέπει να καθοριστεί.

vBET
20-07-10, 21:15
Νομίζω ότι η μετατροπή το φόρουμ μου σε UTF-8 θα λύσει το πρόβλημα. Ξέρετε κανέναν τρόπο να το κάνουμε αυτό; Διάβασα ότι κάποιος που έκανε λυθεί το πρόβλημα.

Αυτό δεν είναι απαραίτητο - vBET πλήρως δεν υποστηρίζει UTF-8 φόρουμ. Προσωπικά είμαι ιδιοκτήτης του ενός να μην UTF-8 φόρουμ (στα πολωνικά), το οποίο λειτουργεί μια χαρά. Το θέμα λοιπόν είναι σε άλλο επίπεδο. Η αλλαγή κωδικοποίησης μπορεί να βοηθήσει στην περίπτωσή σας - αλλά δεν είναι απαραίτητο να τρέξει vBET. Εμείς συμβουλές για να αναζητήσετε πηγή έκδοση ή ακόμα και να μας στο στο φόρουμ σας να το ελέγξει. Γιατί αν είναι κάποιο θέμα στο άλλο επίπεδο καλό είναι να θεραπεύσει την πληγή - δεν τίθενται μόνο έναν επίδεσμο?)

pepito69
21-07-10, 07:52
Χάρη Michal, είμαι ευτυχής να σας δω και πάλι εδώ.

Πριν από τη μετατροπή οτιδήποτε θα προσπαθήσω διαφορετικά πράγματα, αλλά ξέρετε έχω ένα νέο πρόβλημα με το πρότυπο, το κύριο φόρουμ σελίδες που είναι κακό και δεν είχα τίποτα νέο.
Ευχαριστώ πολύ Mario06 για τις συμβουλές σας.

mario06
25-07-10, 06:08
vBET υποστηρίζει πλήρως όλα τα σετ χαρακτήρων, αλλά με το UTF8 charset υπάρχει λιγότερο ερωτήματα

vBET
26-07-10, 07:44
Ακόμα και όχι λιγότερο ερωτήματα. Ερωτήματα αριθμός είναι ίδιος, αλλά μάγισσα utf-8 χρήση της CPU είναι μικρότερη, γιατί δεν χρειάζεται να reencode αποτελέσματα, έτσι και τα αποτελέσματα είναι πιο γρήγορα.

kamilkurczak
09-08-10, 11:38
Ακόμα περιμένουμε απάντηση. Καμία απάντηση - υποθέτω ότι είναι εντάξει.
Αν δεν είναι εντάξει, παρακαλώ γράψτε εδώ και εγώ θα ανοίξει αυτό το νήμα και πάλι

pepito69
14-08-10, 13:41
Δεν είναι εντάξει, δεν έχει λυθεί ....

Ας υποθέσουμε ότι είναι ένα PHP Apache πρόβλημα είπατε ότι βρήκε μια φορά. Ποιο ήταν το πρόβλημα που υπάρχει και σε άλλα φόρα;
Τώρα, ζητώντας σας im.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations delivered by vBET 4.10.1