PDA

Επιστροφή στο Forum: Πώς μπορώ να είμαι σίγουρος ότι οι νέοι χρήστες βλέπουν τη μητρική τους γλώσσα;



brubros
26-03-10, 20:22
Είμαι χρησιμοποιώντας λέξεις-κλειδιά και Google Adwords καμπάνια στοχευμένη έναντι της Κίνας. Σε μία ημέρα των δοκιμών, έλαβα λίγο πάνω από 300 επισκέψεις από την καμπάνια, αλλά παρουσίασαν 80% το ποσοστό εγκατάλειψης (τοις εκατό των ανθρώπων που ξόδεψαν λιγότερο από μερικά δευτερόλεπτα στην ιστοσελίδα πριν από την έξοδο). Το υψηλό ποσοστό εγκατάλειψης θα μπορούσε να οφείλεται σε οποιοδήποτε αριθμό διαφορετικών θεμάτων (σελίδα προορισμού πρέπει να βελτιωθεί, το περιεχόμενο της διαφήμισης θα πρέπει να τροποποιηθεί, κ.λπ.), αλλά το πρώτο θέμα που θα πρέπει να διερευνηθεί είναι κατά πόσο ή όχι τα νέα αυτά οι επισκέπτες βλέπουν την ιστοσελίδα μου στη μητρική τους κινέζους. Έχετε κάποια πρόταση για το πώς μπορώ να καθορίσει ποια γλώσσα μιας μη καταχωρημένης επισκέπτης βλέπει στην πραγματικότητα κατά την πρώτη γη στον ιστότοπό μου; Μπορώ να ανατρέξω στα αρχεία καταγραφής του διακομιστή και να δούμε αν σελίδες όπως http:// **********/ lang = cn δημιουργήθηκαν για παράδειγμα; Ή υπάρχει ένας ευκολότερος τρόπος; Αυτό θα με βοηθήσει να αποφασιστεί ο καλύτερος τρόπος να ρυθμίσετε τη γλώσσα μετάφρασης στρατηγική ανίχνευσης, καθώς και σε vBET ρυθμίσεις. Ευχαριστώ!

tavenger5
26-03-10, 21:04
Εάν οι χρήστες πρόκειται να μεταφραστεί το URL τότε θα πρέπει να δει τη μετάφραση. Έχω παρατηρήσει ένα υψηλότερο ποσοστό εγκατάλειψης από την κινεζική και την ιαπωνική κυκλοφορία γενικότερα. Αυτό μπορεί να είναι εν μέρει επειδή η μετάφραση του Google δεν είναι τόσο καλή όσο ορισμένες γλώσσες και ο επισκέπτης μπορεί να πει.

brubros
26-03-10, 21:37
Εάν οι χρήστες πρόκειται να μεταφραστεί το URL ...

Κατ 'αρχάς, ευχαριστώ για τη σημαντική διορατικότητα σχετικά με την εμπειρία σας με κίνηση από την Κίνα και την Ιαπωνία. Αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει σε μεγάλο βαθμό - και σώσε με κάποιες πονοκεφάλους εκ των προτέρων!

Δεύτερον, ζητώ την κατανόησή σας (newbie και «Νέο μέλος» και όλα), αλλά η διεύθυνση URL που χρησιμοποιώ είναι το κύριο τομέα και όχι οποιαδήποτε συγκεκριμένη γλώσσα URL. Δεν είμαι σίγουρος ότι ακόμα και θα ξέρουν πώς να το κάνουμε αυτό (www.domain.com/lang=cn;). Είχα την εντύπωση ότι vBET συνάγει όσο καλύτερα μπορεί την τοπική γλώσσα του χρήστη "αυτόματα" (αυτό είναι που είμαι στοιχήματα όταν συνδέω από μια διαφήμιση AdWords τώρα, αλλά θέλω να επαληθεύσει) ή παίρνει το εγγεγραμμένο χρήστη προφίλ προτίμησης γλώσσα αν υπάρχει (η οριστική μέθοδος).

Ίσως αυτό είναι απλώς ένα αίτημα χαρακτηριστικό για μια δυνατότητα αναφοράς που με ενημερώνει ότι X άτομα επισκέφτηκαν την ιστοσελίδα που χρησιμοποιούν Y γλώσσα για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και με αυτόν τον τρόπο μπορώ να τα δύο συσχετίζονται κυκλοφορίας, καθώς και, χωριστά, να αναπτύξουν μια καλύτερη ιδέα για τον όγκο γλώσσα αναγνωστικό κοινό η οποία, με τη σειρά του, θα μπορούσε να μου επιτρέψει να de-ακαταστασία τη διασύνδεση των γλωσσών σπάνια ποτέ / που χρησιμοποιούνται από το αναγνωστικό κοινό μου.

Ευχαριστώ και πάλι!

tavenger5
26-03-10, 22:09
Βλέπω τι εννοείς - Εξαρτάται από τη ρύθμιση για την "Ανακατεύθυνση στη γλώσσα των χρηστών". Έχω δικό μου που σε καταναγκαστική, η οποία βασίζεται σε προγράμματα περιήγησης ρύθμιση γλώσσας τους.

Για να δούμε αν αυτό λειτουργεί, μπορείτε να δείτε στο Analytics το λογισμικό σας για τον κωδικό γλώσσας. Χρησιμοποιώ το Google Analytics και vBSEO, έτσι ώστε αυτή η διαδικασία είναι σχετικά απλή? Απλά ψάξτε στο περιεχόμενο για / code /. Στο Analytics, μπορείτε να διαιρέσετε επίσης στους χρήστες με βάση τη γλώσσα και την καταγωγή.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
vBET 4.10.1 gives automatic translations