PDA

Επιστροφή στο Forum: Τρέξιμο cache επισκεπτών από CDN;



tavenger5
09-09-11, 18:44
Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν κυριολεκτικά εκατομμύρια αρχεία που δημιουργούνται στη μνήμη cache του αρχείου επισκέπτη. Αναρωτιόμουν αν θα ήταν σκόπιμο να εξυπηρετούν αυτά τα αρχεία μακριά ενός CDN για να σώσει ένα κομμάτι του εύρους ζώνης στο web server. Θα είναι ένας εύκολος τρόπος να γίνει αυτό;

Είμαι χρησιμοποιώντας σήμερα MAX CDN κάδο. Δεν χρειάζεται να φορτώσετε τα αρχεία cache επισκέπτη στο CDN, δεδομένου ότι είναι ένας καθρέφτης, αλλά ότι θα ήταν μια επιπλέον καλό χαρακτηριστικό γνώρισμα για να έχουν, αντί να αντανακλά μόνο τα πάντα.

vBET
12-09-11, 17:17
Παρακαλώ σημειώστε ότι cache Σχόλια εξυπηρετεί πλήρως τα αποθηκευμένα αρχεία μόνο σε χρήστες που δεν έχουν εισέλθει ώς επισκέπτης Έτσι, πριν από το αρχείο είναι σε συνεχή ροή πρώτα πρέπει να αναγνωρίσουμε κάνει χρήστης έχει συνδεθεί στο πραγματικό σύστημα. Επίσης θα πρέπει να βεβαιωθείτε ότι όλα τα αρχεία που δημιουργούνται έρχονται σε επιπλέον ένα. Παρακαλώ σημειώστε ότι για σημαντικές σελίδες από το χρόνο cache προεπιλογή για να ζήσουν είναι μόλις 1 ώρα. Και στην περίπτωση, διαπιστώνει ότι ορισμένες σελίδα αποθηκεύεται στην κρυφή μνήμη τότε θα πρέπει να ανακατευθύνει υπάρχουν σε ορισμένες εσωτερικές τρόπο (δεν είναι δυνατόν να φυλλομετρητή, διαφορετικά η Google θα τρελαίνομαι) αντί της συνεχούς ροής από την πραγματική φόρουμ. έτσι μπορεί να υπάρξει κάποια θέματα. Ειδικά ότι vBET αναγνωρίζει κάνει cache είναι πραγματικά από τα μεταδεδομένα αρχείων, οπότε είναι δεδομένο ότι το αρχείο υπάρχει στο τοπικό σύστημα αρχείων αυτή τη στιγμή (ακόμα θα μπορούσε να είναι κενό αρχείο μόνο για να κρατήσει τα μεταδεδομένα).

Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες του CDN - μπορεί να σας παρέχει σύνδεσμο προς τη σελίδα με πρόσθετες πληροφορίες γι 'αυτό; Αυτή τη στιγμή δεν έχω καμία γνώση enought να πει ακριβώς πώς να το κάνουμε.

tavenger5
17-09-11, 19:50
Το CDN που χρησιμοποιώ είναι εδώ: CDN - Υπηρεσίες Δίκτυο περιεχομένου Παράδοση με MaxCDN (http://maxcdn.com)

vBET
18-09-11, 08:12
Όπως βλέπω αυτό είναι για στατικό περιεχόμενο. Cache Σχόλια δεν είναι στατική:
1. Χρησιμοποιείται μόνο για τους επισκέπτες
2. Είναι ανανεώνονται πολύ συχνά (συνήθως μία φορά ανά ώρα)

Προτείνω να κάνετε την ερώτησή να MaxCDN για τους περιορισμούς και δυνατότητα να το χρησιμοποιήσει σε μια τέτοια περίπτωση.

tavenger5
18-09-11, 15:17
Υπηρεσία τους μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ένα αποθετήριο αρχείο, ο μηχανισμός πρέπει απλά να είναι εκεί για να ανεβάζουν και να κατεβάζουν από την «κανονική πορεία» τους. Κάτι σαν το Amazon S3 μπορεί να είναι μια καλύτερη επιλογή για αυτό, δεδομένου ότι κατ 'ανάγκη δεν πρέπει να διανεμηθεί σε διαφορετικούς servers. Νομίζω ότι το κυριότερο είναι ότι η μνήμη cache επισκέπτη καταλαμβάνει τόσο πολύ χώρο στο διακομιστή μου ότι είναι όλο και πιο ακριβά για να κάνετε backup τα πάντα. Απλά η ρωσική φάκελος ήταν 23GB πριν το καθαρισμό.

vBET
21-09-11, 14:29
Μπορείτε να παραλείψετε κατάλογο cache κατά τη διάρκεια της δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας ή να απενεργοποιήσετε Σχόλια Cache για κάποιες σελίδες. Κάτι για κάτι - που χρησιμοποιείτε πιο σκληρό δίσκο (που είναι φθηνά) και χάρη ότι λιγότερη μνήμη και CPU. Σχόλια cache αποθηκεύει προσωρινά την πλήρη απόδοση HTML - για το λόγο αυτό είναι ακριβό σε χώρο στο σκληρό δίσκο, και γι 'αυτό είναι τόσο μεγάλη για τον επεξεργαστή και τη μνήμη σας.

Σχετικά με την αποθήκευσή του σε εξωτερικό διακομιστή - δεν την υποστηρίζουν αυτή τη στιγμή. Μπορούμε να βοηθήσουμε δίνοντας συμβουλές για το πώς λειτουργεί τώρα και πού να δούμε, αν θέλετε να κάνετε τροποποίηση.

tavenger5
22-09-11, 23:04
Υποθέτω ότι ο κύριος λόγος για το που θέλουν να αποθηκεύουν τα πράγματα σε ένα CDN είναι η ταχύτητα (ο server θα είναι πιο κοντά στον χρήστη), και όταν τα αρχεία όπως αυτήν αποθηκεύονται στο σύστημα αρχείων μου πηγαίνουν στον backup δίσκους, που μπορεί να πάρει ακριβό, ειδικά όταν αποθηκεύετε συναυλίες των αρχείων που δεν χρειάζεστε να κάνετε backup.

tavenger5
23-09-11, 00:02
FYI πριν ξεκινήσω τη διαγραφή τους φακέλους cache vbet_guestcache φάκελο μου ήταν πάνω από 280g. Αυτό είναι ένα πολύ χώρο για μια εφαρμογή που θα αξιοποιούν. Για να μην αναφέρουμε το μόνο που έχουν 10 μεταφράσεις ενεργοποιημένη.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
vBET 4.10.1 supports automatic translations