PDA

Επιστροφή στο Forum: Solved πάρα πολλές λάθος db συνδέσεις κατά τη διάρκεια της προσωρινής μνήμης ενημέρωση



krisp
17-12-09, 01:17
Το άλλο βράδυ Έτυχε να είμαι ξύπνιος λίγο μετά τις 4 το πρωί, όπου το φόρουμ ξαφνικά μειώθηκε για 20 λεπτά, όπως:


Σφάλμα βάσης δεδομένων σε vBulletin:

mysqli_real_connect () [<a href='function.mysqli-real-connect'> function.mysqli-real-connect </ a>]: (08004/1040): Πάρα πολλές συνδέσεις
/ Var / www / vhosts / ... / έξτρα / includes / class_core.php on line 1138

MySQL Error:
Αριθμός σφάλματος:
Ημερομηνία Αίτημα: Τρίτη 15 Δεκεμβρίου, 2009 @ 4:28:00 μμ
Ημερομηνία Σφάλμα: την Τρίτη 15, Δεκεμβρίου 2009 @ 4:28:00 μμ
Σενάριο: http://.../
Referrer:
Η διεύθυνση IP:
Όνομα Χρήστη:
ClassName: vB_Database_MySQLi
MySQL Έκδοση:
-->

Τώρα, έχω δοκιμάσει ποτέ αυτό πριν, και αναρωτιέμαι, αν ήταν τυχαίο το γεγονός, ότι αυτό ήταν γύρω από την ενημέρωση cache vb σε προγραμματισμένες εργασίες.

Έλεγξα σήμερα το πρωί και όλα ήταν εντάξει, έτσι δεν επανέλαβε σήμερα.

Ο διακομιστής φαίνονταν να μην έχουν τονιστεί, δεδομένου ότι είχα ένα άλλο φόρουμ στο ίδιο διακομιστή χωρίς vbet, που δουλεύει μια χαρά κατά τη διάρκεια της διακοπής λειτουργίας του φόρουμ vbet μου.

Κοιτάζοντας το serverlog, όμως και εκεί φαίνεται να είναι κάποια δραστηριότητα bot, αλλά όχι πολύ τη δραστηριότητα του χρήστη. Η bots φάνηκε να πάρει OK 200 - αλλά η κανονική τους χρήστες πήρε dberror. Επίσης, περιέργως τις εγγραφές στο αρχείο καταγραφής διακομιστή φαίνεται να μην είναι ταξινομημένες χρονολογικά ...

Ένα κομμάτι ενός puzzele ... ίσως μπορείτε να μου πείτε αν περιλαμβάνει / class_core.php on line 1138 ασχολείται με την ενημέρωση του cache; Ή ίσως κάποιοι από εσάς έχετε μια ιδέα για το πώς να αντιμετωπίσετε αυτό;

vBET
17-12-09, 01:31
vBET δεν δημιουργεί νέες συνδέσεις - μπορεί να αποκαταστήσετε τη σύνδεση, αλλά αυτό γίνεται μόνο αν πραγματικά κάποιος χάσει (σε περίπτωση μεταφράσεις έρχεται πολύ αργά από το Google). Και αυτή η σύνδεση γίνεται από $ vBulletin-> db-> σύνδεση, ώστε vBulletin κάνει όλες τις απαραίτητες εκκαθάριση στο τέλος.

Έτσι, αυτή τη στιγμή θεωρούμε ότι το θέμα είναι κάπου αλλού.

class_core.php δεν είναι το αρχείο μας και να μην χρησιμοποιήσει άμεσα vBET cache - αλλά αν το αρχείο αυτό είναι υπεύθυνο για την εκτέλεση της προγραμματισμένης εργασίας, τότε θα εκτελέσει επίσης εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης.

vBET
17-12-09, 01:54
Και κάτι ακόμα. Αν γράφετε για εκκαθάριση της προσωρινής μνήμης vBET, παρακαλώ τότε καλό πόσα δεδομένα που έχετε στην cache. Αν είναι πραγματικά μεγάλο ποσό, τότε αλλάξτε cache στρατηγική σας συμψηφισμού.
vBET δεν δημιουργεί πρόσθετες συνδέσεις, αλλά αν εκκαθάριση διαρκεί πολύ, τότε άλλοι πελάτες περιμένουν και οι νέες συνδέσεις που δημιουργούνται από vB για τους νέους πελάτες, η οποία άρρωστος περιμένετε. Γι 'αυτό προσθέτουμε αρκετές στρατηγική συμψηφισμού. Για πολύ μεγάλου όγκου δεδομένων χρησιμοποιήστε τελευταία στρατηγική.

Παρακαλώ σημειώστε ότι το ζήτημα αυτό θα ελαχιστοποιηθούν σε 3.3.0 από τη στιγμή που θα χωρίσει τους πίνακες cache για κάθε γλώσσα, έτσι ευρετήρια σας θα είναι 52 φορές μικρότερα και εκκαθάρισης θα είναι πολύ πιο γρήγορα - τη διαγραφή των δεδομένων είναι γρήγορη, αλλά και την ενημέρωση μεγάλο δείκτες δεν είναι απαραίτητη. Έτσι, αυτή τη στιγμή παρακαλούμε να εξετάσει τη χρήση άλλων στρατηγική συμψηφισμού, οι οποίες είναι καλύτερα για μεγάλα ευρετήρια:)

krisp
17-12-09, 05:22
Happend πάλι 04 - 05 - όλους τους τομείς προς τα κάτω με πάρα πολλές συνδέσεις. Νομίζω ότι έχετε δίκιο. Φόρουμ είναι απασχολημένος εκκαθάριση της μνήμης cache και bots αναζήτησης είναι παραποίηση με μία αίτηση ανά δευτερόλεπτο. Θα μπορούσα να δω serverload ήταν εξαιρετικά υψηλή. Τώρα είναι πολύ χαμηλή και πάλι. vbet db περίπου 1,1 GB

Έχω αλλάξει σε "Διαγραφή όλων των δεδομένων cache μία φορά για διάστημα cache TTL".

Ακούγεται πολύ καλό 330 αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα!

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Integration with translations by vBET Translator 4.10.1