PDA

Επιστροφή στο Forum: Solved Σύνθετη αναζήτηση εμφανίζει κανένα αποτέλεσμα



norku
22-03-11, 10:44
Έχω παρατηρήσει ότι μόνο όταν κάνω log in σε ένα δοκιμαστικό λογαριασμό που έχει τη γερμανική που στο χρήστη cp (forum προεπιλεγμένη γλώσσα είναι τα αγγλικά) που παίρνω καμία προηγμένη αναζήτηση επέστρεψε αποτελέσματα ορισμένων όρων που επιστρέφουν πραγματικά αποτελέσματα στην προεπιλεγμένη γλώσσα. Υποθέτω ότι αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει και σε άλλες γλώσσες.

Αυτό συμβαίνει για ίδιο λογαριασμό μου πάρα πολύ. Θα χρησιμοποιηθεί μόνο σύνθετη αναζήτηση για να αναζητήσετε μια λέξη (Bannführer) και πήρε αποτελέσματα χρησιμοποιώντας τη γλώσσα φόρουμ προεπιλογή της αγγλικής γλώσσας. Άλλαξα τότε η γλώσσα με τη γερμανική (κάνοντας κλικ στη σημαία κάτω από navbar μου), που εκτελούνται την ίδια αναζήτηση και πήρε κανένα αποτέλεσμα για την ίδια λέξη. Οποιεσδήποτε ιδέες;

norku
22-03-11, 10:54
Ακριβώς για να αναλάβει το σενάριο από την εξίσωση πήγα στο Usercp μου και να αλλάξει την προεπιλεγμένη γλώσσα μου με τη γερμανική, πραγματοποίησε την ίδια προηγμένη αναζήτηση και πάλι δεν πήρα τα αποτελέσματα αναζήτησης. Δεν είναι καλό αν ξενόγλωσσοι δεν μπορούν να αναζητήσουν στη μητρική τους γλώσσα φυσικά.

Επεξεργασία: μόλις δοκιμάσει ένα ζευγάρι από τις άλλες γλώσσες και αν οι λέξεις που αρχίζουν να την αναζήτηση είναι ορατά όταν η ξένη γλώσσα ομιλητής διαβάζει το φόρουμ δεν θα επαναπροωθηθούν στις προηγμένες αποτέλεσμα της αναζήτησης.

kamilkurczak
22-03-11, 11:11
Ήμουν στο δικτυακό σας τόπο. Σε στοιχεία του χρήστη μου έχω languege - Πολωνίας.
Θα χρησιμοποιηθεί για προηγμένη έρευνα σε αναζήτηση με λέξεις - «φόρουμ». και έχω μια πλήρη ιστοσελίδα των αποτελεσμάτων.

Μπορείτε να το εξηγήσετε καλύτερα;

norku
22-03-11, 11:17
Μερικοί όροι κάνει τη δουλειά όπως λέτε, αλλά να στραφούν σε γερμανικά και να προσπαθήσουμε Bannführer και Stammführer για παράδειγμα. Δεν υπάρχουν αποτελέσματα. Αλλαγή σε νορβηγικές και την αναζήτηση για bronse. Δεν αποτέλεσμα αν και έχω μια κλωστή με αυτή τη λέξη στον τίτλο, όταν βλέπω το φόρουμ στα νορβηγικά ...;

kamilkurczak
22-03-11, 11:51
Έχετε δίκιο!
Μπορώ να το αναπαράγει σε φόρουμ τεστ μου γι 'αυτό θα κινηθεί σε αυτό το τμήμα bug.

Πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα με την κωδικοποίηση - θα το ελέγξετε και να διορθώσετε του φόρουμ για το τεστ μου.
Ευχαριστίες

norku
22-03-11, 11:58
Ευχαριστώ Kamil.

kamilkurczak
22-03-11, 22:35
εξακολουθεί να εργάζεται για το

vBET
04-05-11, 00:52
Διορθωθεί και θα συμπεριληφθούν στην επόμενη έκδοση. Παρακαλώ σημειώστε ότι αυτή τη στιγμή αλλάξαμε μόνο τα απαιτούμενα στοιχεία (δεν υπήρχε θέμα encoding) των δοκιμών σε αναζήτηση νήμα. Αν διαπιστώσετε ότι δεν εργάζονται για επιπλέον φίλτρα ενημερώστε το για εμάς.

Γρήγορη λύση - αυτή τη στιγμή μπορείτε να το διορθώσετε με την προσθήκη νέων plugin:
- Πηγαίνετε στο διαχειριστή CP -> Plugins & Προϊόντα -> Διαχείριση πρόσθετων λειτουργιών -> Προσθήκη νέου Plugin
- Ορισμός:

Προϊόν = vB Επιχειρήσεων Μεταφραστής
Hook Τοποθεσία = search_process_start
Τίτλος = Σωστή κριτήρια αναζήτησης μεταφρασμένων σελίδων
Εκτέλεσης Εντολών = 5
Plugin Κώδικας PHP:


if ($_REQUEST['language'] && vB_Template_Runtime::fetchStyleVar('charset') != 'utf-8') {
$vbulletin->GPC['query'] =& vbet_encodeToSafeUTF8($vbulletin->GPC['query']);
}

Plugin είναι ενεργός = Ναι

- Αποθήκευση και έλεγχος λειτουργεί

Σε περίπτωση που θα βρείτε οποιαδήποτε επιπρόσθετα ζητήματα σε αυτόν τον τομέα παρακαλούμε γράψτε μας ανοίγει εκ νέου το θέμα στη συνέχεια. Στο φόρουμ δοκιμής μας ότι λειτουργεί καλά:)

norku
06-05-11, 10:19
Γεια σου,

Μόλις δοκιμαστεί το plugin και δυστυχώς δεν λειτουργεί. Εδώ είναι ένα παράδειγμα:

Αν επιλέξω την γαλλική, για παράδειγμα, και πληκτρολογήστε "Hitlériennes Νιάτα» είτε σε αναζήτηση ή σύνθετη αναζήτηση πάρω κανένα αποτέλεσμα. Ωστόσο, αν εισάγω "Νεολαία του Χίτλερ" να πάρω τότε μια λίστα με τα αποτελέσματα που περιέχουν "Hitlériennes Νιάτα" ». Αυτό συμβαίνει ανεξάρτητα από το αν plugin σας είναι ενεργό ή όχι. Αυτό προφανώς δεν είναι ο τρόπος που ένα γαλλικό χρήστης θα έπρεπε κανονικά αναζήτησης. Θέλει να αναζητήσετε στη δική του γλώσσα, φυσικά, και επιθυμεί να δει αποτελέσματα που επιστρέφονται στη γλώσσα αυτή.

kamilkurczak
06-05-11, 19:38
Γεια σας,

Ήμουν στην περιοχή σας και να δοκιμαστεί. όλα λειτουργούν καλά. Αν προσπαθήσετε να κάνετε αναζήτηση πρόταση σας με το να μην μεταφραστεί προηγμένη αναζήτηση - κανένα αποτέλεσμα επίσης.

Προσπάθησα να βρω μια λέξη Führerschnur σε όλες τις γλώσσες στο δικτυακό σας τόπο και είχα αποτελέσματα για όλες τις γλώσσες, οπότε το θέμα έχει λυθεί.

μπορείτε να απενεργοποιήσετε vBET και να προσπαθήσει να βρει πρόταση σας για άλλη μια φορά - εξακολουθεί να μην έχει τα αποτελέσματα έτσι αυτό δεν είναι vBET bug.

:)

norku
07-05-11, 22:18
Γεια σου,

Όχι, δεν είστε ψάχνοντας σωστά. "Führerschnur" εμφανίζεται μόνο στα αποτελέσματα αναζήτησης, επειδή δεν είναι πάντα μεταφραστεί από το Google, δηλαδή ο όρος «Führerschnur" εμφανίζεται στην ιαπωνική έκδοση του φόρουμ μου, τη γαλλική, τη ρωσική κ.λπ. κ.λπ. Γι 'αυτό επιστρέφεται σε μια αναζήτηση. Θα πρέπει να αναζητήσετε μια μεταφραστεί όρο - κάτι που μπορείτε να δείτε στο φόρουμ κατά τη μετάβαση σε μια διαφορετική γλώσσα.

Δοκιμάστε την αναζήτηση όπως περιγράφεται στο μήνυμα # 9 ανωτέρω ... θα δείτε τι εννοώ.

norku
14-05-11, 12:58
Οποιαδήποτε είδηση για αυτήν την ραγάδες;

norku
17-05-11, 09:25
Πρόσκρουση αυτό και πάλι ως το νήμα εξακολουθεί να χαρακτηρίζεται ως «ΕΠΙΛΥΘΟΥΝ» ακόμα κι αν το πρόβλημα παραμένει.

vBET
17-05-11, 11:51
Γεια σου. Λυπούμαστε Kamil πρέπει να χάσετε την απάντησή σας. Παρακαλώ σημειώστε ότι το σφάλμα ήταν στην κωδικοποίηση, ώστε δεν υπήρχε αποτελέσματα σε όλες τις σελίδες που μεταφράζονται μορφή. Αυτό διορθώθηκε και γι 'αυτό το θέμα θεωρήθηκε επιλυθεί.

Σχετικά με την αναζήτηση των αποτελεσμάτων - vBET δεν υποστηρίζουν αυτή τη μετάφραση στιγμή για αναζήτηση φράσης. Παρακαλούμε να ανοίξει νέο νήμα στην αίτησή χαρακτηριστικό με αυτό:)

norku
18-05-11, 09:58
Θα κάνουμε Michal. Χάρη.

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Translations delivered by vB Enterprise Translator 4.10.1