PDA

Επιστροφή στο Forum: Solved Url Σημαία είναι λάθος



norku
09-03-11, 23:06
Αν μπαίνω
www.xxxxxx.com/forum/de/ το χέρι στη γραμμή διευθύνσεων του προγράμματος περιήγησης και πατήστε enter όλα είναι καλά. Ωστόσο, όταν καταστεί δυνατή η γερμανική σημαία και το χτύπημα που btries να ανοίξει
www.xxxxxx.com/de/forum/

Οποιεσδήποτε ιδέες;

kamilkurczak
10-03-11, 10:16
Έχω κάποιες ερωτήσεις για να σας:
1. γιατί κάνατε αυτό αλλάζει για vBSEO; περιγράφεται εδώ:

2. Αν κάνετε. Htaccess στο / forum θα είναι δεν είναι καλό;
3. έχετε αυτό το συνδέσεις γιατί τώρα σε σε htaccess έχετε δύο ομάδες vBET κανόνες.:
- Να μεταφράσει κεντρική σελίδα
- Να μεταφράσει το φόρουμ

Ίσως μπορούμε να κάνουμε δύο. Αρχείο htaccess; ένα, όπως το παλιό σας και το δεύτερο στο φάκελο / forum;

μπορείτε να το δοκιμάσετε.
. Η πρώτη htaccess (το παλιό) τοποθετούνται έξω από το φάκελο forum:

# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On

# Some servers require the Rewritebase directive to be
# enabled (remove '#' at the beginning to activate)
# Please note: when enabled, you must include the path
# to your root vB folder (i.e. RewriteBase /forums/)
#RewriteBase /


#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.hj-research\.com
RewriteCond %{HTTP_HOST} !(^www\.hj-research\.com$|^cdn\.hj-research\.com$)
RewriteRule (.*) http://www.hj-research.com/$1 [R=301,L]

#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.yourdomain\.com
#RewriteRule (.*) http://www.yourdomain.com/forum/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^forum/((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ forum/vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

#vbet translator rules start
#vbet outside site
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/$ index.php?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|de|el|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|vi|cy|yi)/(.*)?$ $2?language=$1&vbet_outside=true [L,QSA]

RewriteCond %{QUERY_STRING} !vbet_outside=true
RewriteRule ^(.*)$ $1?vbet_outside=true [L,QSA]



#vbet translator rules end


RewriteCond %{REQUEST_URI} !(media/|admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)
RewriteRule ^forum/((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ forum/vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(media|admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ forum/vbseo.php [L,QSA]

## Expires
<ifModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 1 seconds"
ExpiresByType text/html "access plus 1 seconds"
ExpiresByType image/gif "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/png "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/css "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/x-javascript "access plus 3456000 seconds"
</ifModule>

## Compression
<ifmodule mod_headers.c>
<ifmodule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/css text/xml application/x-javascript
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</ifmodule>
</ifmodule>

#Remove index.php from hj-research.com/index.php
#rewrite engine on
RewriteCond %{THE_REQUEST} index\.php
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^$
RewriteRule ^index\.php$ / [L,R=301]

και το δεύτερο στο φάκελο / forum (μόνο κανόνες vBET):

# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On


RewriteRule ^/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/(.*)?$ vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^((archive/)?(.*.php(/.*)?))$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]


RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]



#vbet translator rules end

μπορεί να σας τεστ αυτό; Είμαι σε αναμονή για τη σύναψή της. . Εάν εξακολουθεί να μην είναι - DELETE htaccess από / forum φάκελο και το παλιό htaccess αντικαταστήσει με αυτό (γιατί με αυτό htaccess vBET λειτουργεί τέλεια για το φόρουμ και όχι το έργο για την κύρια σελίδα):.

# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On

# Some servers require the Rewritebase directive to be
# enabled (remove '#' at the beginning to activate)
# Please note: when enabled, you must include the path
# to your root vB folder (i.e. RewriteBase /forums/)
#RewriteBase /


#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.hj-research\.com
RewriteCond %{HTTP_HOST} !(^www\.hj-research\.com$|^cdn\.hj-research\.com$)
RewriteRule (.*) http://www.hj-research.com/$1 [R=301,L]

#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.yourdomain\.com
#RewriteRule (.*) http://www.yourdomain.com/forum/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^forum/((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ forum/vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

#vbet translator rules start

RewriteRule ^forum/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^forum/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/(.*)?$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^forum/((archive/)?(.*.php(/.*)?))$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

#vbet translator rules end


RewriteCond %{REQUEST_URI} !(media/|admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)
RewriteRule ^forum/((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ forum/vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(media|admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ forum/vbseo.php [L,QSA]

## Expires
<ifModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 1 seconds"
ExpiresByType text/html "access plus 1 seconds"
ExpiresByType image/gif "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/png "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/css "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/x-javascript "access plus 3456000 seconds"
</ifModule>

## Compression
<ifmodule mod_headers.c>
<ifmodule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/css text/xml application/x-javascript
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</ifmodule>
</ifmodule>

#Remove index.php from hj-research.com/index.php
#rewrite engine on
RewriteCond %{THE_REQUEST} index\.php
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^$
RewriteRule ^index\.php$ / [L,R=301]

norku
10-03-11, 11:03
Γεια σου,

Θα δούμε σε αυτό τώρα. Χάρη. Μπορείτε να μας εξηγήσετε τι ακριβώς κάνουν αυτά τα htaccess αρχεία;

kamilkurczak
10-03-11, 11:05
παρακαλούμε, ελέγξτε PM.

Κάνατε ένα κακό. Htaccess.
επικολλήσατε κανόνες vBET στο τέλος του αρχείου! ότι ήταν κακός - παρακαλώ να htaccess αρχεία όπως previoust από τη θέση μου

norku
10-03-11, 11:10
Δεν είχα. Τους αφαιρεθεί. Έχω φορτώθηκε τώρα htaccess σας από τη θέση του πάνω και το σφάλμα διακομιστή είναι πλέον διορθωθεί. Υπάρχει ένα πρόβλημα με το Sitemaps που παρατήρησα νωρίτερα. Δεν μπορούν να βρεθούν από την Google

kamilkurczak
10-03-11, 11:16
παρακαλώ αν μπορείτε - απάντηση για τις ερωτήσεις μου μία προς μία - θα είναι εύκολο να βρούμε την καλύτερη λύση.

norku
10-03-11, 13:09
Έκανα τις αλλαγές εδώ επειδή ήθελα μια πιο συνεκτική δομή, χωρίς να χρειάζεται να μετακινήσετε το σουίτα vb έως τη ρίζα. Λειτουργεί πολύ καλά, αλλά με vbet υπάρχουν σαφώς προβλήματα περίπτωση που ένα φόρουμ έχει διαμόρφωση μου.


Με vbet ενεργοποιημένη βλέπω σήμερα τα ακόλουθα προβλήματα:

1. Εξωτερικών χαρακτήρες δεν αναγνωρίζονται, όταν κάνω μια αναζήτηση στο φόρουμ (ο / de / έκδοση του forum). Δοκιμάστε την αναζήτηση για Ντίσελντορφ. Δεν υπάρχουν αποτελέσματα ακόμα κι αν έχω τα αποτελέσματα στο φόρουμ. Κοιτάξτε τον τρόπο που «Ντίσελντορφ η λέξη επέστρεψε στη σελίδα αναζήτησης. Αν πάω στην αγγλική (default) έκδοση του φόρουμ και εκτελούν την ίδια αναζήτηση πάρω τα σωστά αποτελέσματα.

2. Αυτό είναι αυτήν τη στιγμή στο ευρετήριο google: http://ww w.xxxx.com/forum/f34/faehnlein-standard-bearer-insignia-wear-3514/ αλλά κοιτάξτε τη διεύθυνση url, όταν ανοίξει η σελίδα μου φόρουμ.

3. Sitemaps είναι ότι δεν θεωρείται από τα Google Webmaster Tools. Δεν έχω κάνει καμία από τις αλλαγές που περιγράφονται εδώ:

4. Να προβάλετε την αγγλική έκδοση του φόρουμ και να μεταβείτε σε αυτήν τη διεύθυνση url: http://w ww.xxxx.com/forum/f27/hj-gebietsjugendtag-düsseldorf-1933-schlageter-2060/ σελίδα φορτώνεται αλλά με 404, url δείχνει το γερμανικό χαρακτήρα, αλλά αν κάνετε δεξί αντιγραφή και επικόλληση αυτήν τη διεύθυνση url λάβετε: http://w ww.hj-research.com/forum/de/f27/hj-gebietsjugendtag-düsseldorf-1933-schlageter-2060/

5. Έχω που Αντικαταστήστε μη αγγλικούς χαρακτήρες σε διευθύνσεις URL; να ναι για τώρα μέχρι να επιλυθεί το πρόβλημα έτσι ώστε να μπορεί να χρειαστεί να ρυθμίσετε να «κρατήσει μη αγγλικούς χαρακτήρες» για να δείτε τα προβλήματα που έχω desribed παραπάνω.

Κοιτάζοντας μπροστά για να ακούσουμε από εσάς.

kamilkurczak
10-03-11, 13:39
1, θα το ελέγξουμε του φόρουμ για το τεστ μου
2. Δοκίμασα αυτό το url και δεν μπορώ να δω το θέμα - ό, τι είναι καλό
3. έτσι παρακαλούμε να ενσωματώσουν αυτό το sitemap που χρησιμοποιούν αυτές τις οδηγίες (από αυτό το url)
4. παρακαλώ, αν θέλετε να έχετε SEO συνδέσεις μεταφραστεί - ενσωμάτωση vBSEO με vbet - επεξεργασία δύο αρχεία vBSEO - ό, τι περιγράφεται στο readme.html αρχείο.
σχετικά με την επιλογή στο vBSEO - εάν επιθυμείτε να μεταφράσετε SEO συνδέσεις - θα πρέπει να το ρυθμίσετε όπως στην readme.html γιατί αν δεν σας είχε θέσει - θα έχετε 404 (αν ενσωματώσουν δύο αρχεία vBSEO)

norku
10-03-11, 13:51
2. Ναι, το url είναι το ίδιο, αλλά όπως είπα και στο σημείο 5 ανωτέρω, θα πρέπει να «κρατήσει μη αγγλικούς χαρακτήρες στα URLs 'μέσα vBSEO για να δείτε τι εννοώ. Αυτή η ρύθμιση ορίζεται στις οδηγίες εγκατάστασης σας, αλλά δεν λειτουργεί σε forum μου.

4. Αυτές οι αλλαγές έχουν ήδη υλοποιηθεί. Εάν κοιτάξετε θα δείτε ότι τα αρχεία είναι στον server. Τα αρχεία'...._ old.php »είναι το πρότυπο αρχείων vBSEO. Η vbet εκδόσεις αυτών των αρχείων είναι ενεργές.

Μέχρι την μη-αγγλική πρόβλημα χαρακτήρα έχει λυθεί είμαι δεν πρόκειται να το χάος γύρω με το sitemap, εκτός αν μπορείτε να μου πείτε ότι το σημερινό πρόβλημα (το google δεν μπορείτε να δείτε τους Χάρτες ιστοτόπου μου) είναι γιατί δεν έχουν ακόμη εφαρμόσει τις αλλαγές εδώ Αν ναι, τότε εγώ θα αλλάξει αυτό το αρχείο, αλλά πρέπει να ξέρω ακριβώς γιατί δεν είναι το Sitemaps να δει από το Google πριν να κάνω κάτι γιατί δεν θέλω να το google ένα φορτίο των ανακριβών διευθύνσεων URL.

kamilkurczak
10-03-11, 14:32
ok βλέπω όταν μετάφραση του url είναι ενεργοποιημένη - έχετε 404.
σύμφωνα με την readme.html διδασκαλία θα πρέπει να έχετε - Κρατήστε μη αγγλικούς χαρακτήρες στο URL. Σε περίπτωση που δεν λειτουργεί - παρακαλώ απενεργοποιήστε το. Θα Chek είναι για σας αλλά εγώ πρέπει να έχουν πρόσβαση σε vbseocp.

2. για sitemp. Ίσως αυτό δεν ανιχνεύεται από το Google, επειδή έκανα για σας htaccess. Στο φάκελο / forum. Μπορούμε να ελέγξουμε απλά. Απλά απενεργοποιήστε vBET και να διαγράψετε htaccess. Από / forum. σχόλιο κανόνες vbet στο κύριο. htaccess και να αποκαταστήσει τα παλιά αρχεία vBSEO. Μετά από αυτό (όταν vBET είναι εντελώς άτομα με ειδικές ανάγκες) να ελέγχει το sitemap και θα κόμπο ότι vBET παρέχουν αυτό το θέμα ή όχι.

3. Απόψε θα ελέγξει για σένα διαμόρφωση και ολοκλήρωση με vBSEO
:)

norku
10-03-11, 14:44
Χάρη. Έχω άτομα με ειδικές ανάγκες «Η μη-αγγλικούς χαρακτήρες στα URLs 'για τώρα και θα πραγματοποιήσει τα βήματα που αναφέρατε για το sitemap. Θα σας αφήσω να ξέρετε πώς πήγε.

Κοιτάζοντας μπροστά για να ακούσουμε από εσάς στη συνέχεια.

norku
10-03-11, 14:57
Update: μετά την απενεργοποίηση της Vbet σύμφωνα με τη θέση σας πάνω από το Google βλέπει τώρα sitemaps μου.

kamilkurczak
10-03-11, 16:25
ΕΝΤΑΞΕΙ, έτσι τώρα ξέρω γιατί δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε htaccess στο φάκελο / forum:.)

μια άλλη δοκιμή. Απλά ενεργοποιήστε το vBET πάλι, προσθέστε αυτό το htaccess στον κεντρικό φάκελο (αντικαταστήσει με το παλιό (όχι σε / ΦΑΚΕΛΟΣ FORUM)):

# Comment the following line (add '#' at the beginning)
# to disable mod_rewrite functions.
# Please note: you still need to disable the hack in
# the vBSEO control panel to stop url rewrites.
RewriteEngine On

# Some servers require the Rewritebase directive to be
# enabled (remove '#' at the beginning to activate)
# Please note: when enabled, you must include the path
# to your root vB folder (i.e. RewriteBase /forums/)
#RewriteBase /


#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.hj-research\.com
RewriteCond %{HTTP_HOST} !(^www\.hj-research\.com$|^cdn\.hj-research\.com$)
RewriteRule (.*) http://www.hj-research.com/$1 [R=301,L]

#RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.yourdomain\.com
#RewriteRule (.*) http://www.yourdomain.com/forum/$1 [L,R=301]

RewriteRule ^forum/((urllist|sitemap_).*\.(xml|txt)(\.gz)?)$ forum/vbseo_sitemap/vbseo_getsitemap.php?sitemap=$1 [L]

#vbet translator rules start

RewriteRule ^forum/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/ [L,QSA]
RewriteRule ^forum/?(af|sq|ar|hy|az|eu|be|bg|ca|zh-CN|hr|cs|da|nl|en|et|tl|fi|fr|gl|ka|de|el|ht|iw|hi|hu|is|id|ga|it|ja|ko|lv|lt|mk|ms|mt|no|fa|pl|pt|ro|ru|sr|sk|sl|es|sw|sv|zh-TW|th|tr|uk|ur|vi|cy|yi)/(.*)?$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php?vbet_lang=$1&redirected=/$2 [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_URI} !(admincp/|modcp/|vbseo_sitemap/|cron)
RewriteRule ^forum/((archive/)?(.*.php(/.*)?))$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !^(admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ forum/vbenterprisetranslator_seo.php [L,QSA]

#vbet translator rules end


RewriteCond %{REQUEST_URI} !(media/|admincp/|modcp/|cron|vbseo_sitemap)
RewriteRule ^forum/((archive/)?(.*\.php(/.*)?))$ forum/vbseo.php [L,QSA]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !/(media|admincp|modcp|clientscript|cpstyles|images)/
RewriteRule ^(.+)$ forum/vbseo.php [L,QSA]

## Expires
<ifModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault "access plus 1 seconds"
ExpiresByType text/html "access plus 1 seconds"
ExpiresByType image/gif "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType image/png "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/css "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType text/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/javascript "access plus 3456000 seconds"
ExpiresByType application/x-javascript "access plus 3456000 seconds"
</ifModule>

## Compression
<ifmodule mod_headers.c>
<ifmodule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/css text/xml application/x-javascript
BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</ifmodule>
</ifmodule>

#Remove index.php from hj-research.com/index.php
#rewrite engine on
RewriteCond %{THE_REQUEST} index\.php
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^$
RewriteRule ^index\.php$ / [L,R=301]

Όπως γνωρίζετε με το htaccess vbet εργάζεται μόνο στις σελίδες φόρουμ.
δοκιμής. και ελέγξτε ότι η Google μπορεί να δει sitemap σας

ευχαριστίες

norku
10-03-11, 16:39
Χάρη. Θα προσπαθήσω τώρα.

norku
10-03-11, 17:14
Δοκιμασμένο. Μόνο το κύριο μεταφράζεται σελίδα φόρουμ (όπως είπατε και εσείς ότι θα), αλλά το sitemap είναι αποδεκτή από την Google. Το sitemap δεν ήταν, ωστόσο, καμία μεγαλύτερο από το κανονικό και δεν περιέχει καμία ξένη γλώσσα urls.

Η ξένη γλώσσα urls εξακολουθούν να μην είναι σωστό για το forum μου και να συνεχίσει να παράγει 404 σελίδες, παρά vBSEO ρυθμίσεις μου και τα αρχεία είναι τα ίδια, όπως περιγράφεται στην διαδικασία εγκατάστασης σας. Φαίνονται ωραία, αλλά όταν κάνετε κλικ πάνω τους έχουν 404.

Δέχομαι ότι εσείς δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε όλες τις διαμορφώσεις vBulletin και ότι το φόρουμ μου παρουσιάζει ένα μη-τυπική εγκατάσταση του vb έτσι είμαι πρόκειται να πρέπει να αφήσει vbet άτομα με ειδικές ανάγκες προς το παρόν.

Ελπίζω ότι θα είναι δυνατό σε κάποιο σημείο για να πάρετε vbet εργάζονται για το φόρουμ μου, αλλά αυτή τη στιγμή δεν θα ήμουν ευχαριστημένος με μια μερική μετάφραση του forum μου και μη εργάσιμες συνδέσεις.

Ευχαριστώ για το χρόνο που έχετε θέσει σε αυτό εν τούτοις. Θα ήταν πολύ ευπρόσδεκτη.

kamilkurczak
10-03-11, 18:16
ok, τώρα ξέρω περισσότερα. έτσι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο htaccess στο κεντρικό φάκελο, όχι στο / φάκελο.

Παρακαλώ να μου δώσετε λίγο χρόνο για να βρούμε μια λύση. Πρέπει να το σκεφτώ και να δοκιμάσετε κάποιες ρυθμίσεις.
Επίσης, παρακαλώ να μου δώσει έναν κωδικό πρόσβασης για vbseocp επειδή θα είμαι σε θέση να ελέγξει vBSEO διαμόρφωση για την εξάλειψη σφάλμα 404:)

Ευχαριστώ:) θα το λύσει για σας

norku
10-03-11, 18:18
PM είναι στο δρόμο:)

kamilkurczak
11-03-11, 10:57
Θα ήθελα να συνοψίσω όλες τις αλλαγές.

1. ενσωματωθούν με τη μηχανή αναζήτησης της Google - υπήρχε ένα θέμα κωδικοποίησης, όταν σελίδα αυτή μεταφράστηκε. Πώς να διορθώσω;

-Πηγαίνετε στο admincp-> στυλ & templates-> πρότυπο navbar
-Σε αυτό το πρότυπο βρείτε:

<input type="hidden" name="ie" value="ISO-8859-2"/>
- Και να αντικαταστήσετε με:

<input type="hidden" name="ie"<vb:if condition="$_REQUEST['language']"> value="UTF-8"<vb:else />value="ISO-8859-2"</vb:if>/>

2. το θέμα με τους Γερμανούς γράμματα στο url για να μην μεταφραστεί σελίδα -> θα πρέπει να καθορίσουν την αντικατάσταση χαρακτήρων σε vBSEO επιλογές γενικότερα.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

'ü' => 'ue'
'ä' => 'ae'
'ö' => 'oe'
'ß' => 'ss'

3. σχετικά με τη μετάφραση της κεντρικής σελίδας - εξακολουθεί να εργάζεται.

norku
11-03-11, 11:50
Υπάρχει ένα πρόβλημα με τους χαρακτήρες. Εάν ο χρήστης ορίζει την γλώσσα φόρουμ για να γερμανικής στο προφίλ του και να κάνει μια θέση που περιέχει Α α o o ü ü ß τη μετάφραση έργων κατά την προβολή στα αγγλικά. Ωστόσο, εάν θέλει να επεξεργαστείτε τη θέση του βλέπει html αριθμούς αντί για γράμματα.

Σε vBSEO cp ****> «Ορισμός μη τυποποιημένου Αντικαταστάσεις χαρακτήρα σας« εγώ σήμερα έχουν τα ακόλουθα τεθεί έτσι ώστε να αναπροσαρμόζονται URLs μου εξακολουθούν να λειτουργούν:

«U» => 'UE »
'Ä' => 'ae'
«Φ '=>' oe»
«Ss» => «ss»

Ωστόσο, αυτό που πραγματικά χρειάζεται να κάνετε είναι να εισαγάγετε

»(Html αριθμός) '=>' ä», ώστε το πρόβλημα να επεξεργαστείτε είναι σταθερή. Ωστόσο, αυτό θα έχει αντίκτυπο στο δείκτη URLs μου. Ή είμαι λείπει κάτι εδώ;

Μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο μία γλώσσα προς το παρόν, επειδή δεν έχω καμία Προσαρμοσμένη Αντικαταστάσεις χαρακτήρων που ορίζεται για τα υπόλοιπα (50!) Γλώσσες.

Υπάρχει τρόπος να πάρει αυτό που εργάζονται εκεί;

kamilkurczak
11-03-11, 12:01
Δεν χρειάζεται να δηλώσουν χαρακτήρες αντικατάστασης σε όλες τις γλώσσες - μόνο για τις επιστολές για τη γλώσσα πριν από την εγκατάσταση του vBET (γερμανικά).
Τώρα όλα τα γράμματα για άλλες γλώσσες είναι καλό:)
Αν όχι - παρακαλώ να μου δώσετε ένα παράδειγμα (url)

Δεύτερον: acsii αριθμούς στην έκδοση μετά -> παρακαλώ να μου δώσετε url για παράδειγμα.
το οποίο κωδικοποιεί τη χρήση φόρουμ σας; UTF-8;

norku
11-03-11, 12:18
Γεια σου,

Σύνολο χαρακτήρων μου: ISO-8859-1

Έχω στείλει ένα PM να σας περιέχει μια σύνδεση σε μια θέση που δείχνει το πρόβλημα.

kamilkurczak
11-03-11, 12:35
έχετε δίκιο. Αυτό είναι ένα σφάλμα κωδικοποίησης. Μπορώ να το αναπαράγει σε φόρουμ δοκιμή μου.
Αυτή δημιουργείται μόνο όταν κάποιος κάνει μετά από την μεταφρασμένη σελίδα.
(Θυμηθείτε - εάν επιθυμείτε να καταχωρήσετε στα γαλλικά - θα πρέπει να έχετε στο usercp γαλλική σύνολο γλώσσα σας.

Προσπάθησα να διορθώσω αυτό το σφάλμα από χθες - σε γενικές γραμμές δεν με utf φόρουμ vBulletin έχουν πρόβλημα με κωδικοποίηση χαρακτήρων ASCII με κωδικό κάτω από 256.
Έκανα ένα νέο νήμα στην ενότητα bug σε vBulletin φόρουμ και θα προσπαθήσουμε να βρούμε μια λύση αυτού του σφάλματος.

Σε γενικές γραμμές, αν κάνατε θέση στη γαλλική γλώσσα (και να έχουν στη γλώσσα usercp γαλλικά) από την κανονική (δεν μεταφράστηκε σελίδα) όλα θα είναι εντάξει. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν προσπαθείτε να δημοσιεύσετε από τη μεταφρασμένη σελίδα.

norku
11-03-11, 12:41
Αχ, εντάξει. Ναι, έχω αντιγράψει ένα τμήμα από τη γαλλική Wiki και επικολληθεί αυτό.

Ωστόσο, όταν έχω επιλέξει το φόρουμ γλώσσα μου, όπως γερμανικά, και στη συνέχεια δημοσιεύτηκε στα γερμανικά, οι χαρακτήρες εξακολουθούν να δείχνουν ως html αριθμούς όταν μπορώ να επεξεργαστώ την εν λόγω θέση ή κάντε κλικ στο βέλος στο μεταφρασμένο μήνυμα ....?

kamilkurczak
11-03-11, 12:51
ναι έχεις δίκιο. ματιά σε δύο θέσεις μου - το ένα fisrt γίνεται από τη σελίδα δεν έχει μεταφραστεί (Αγγλικά) - δεν υπάρχει πρόβλημα, όταν θέλετε να το επεξεργαστείτε.

Το δεύτερο είναι κατασκευασμένο από μετάφραση (γυάλισμα) της σελίδας και εδώ είναι ένα πρόβλημα - γράμματα με ascii κώδικα κάτω από 256 - λάθος encoding - το έχω αναφέρει αυτό το bug στο vBulletin και θα προσπαθήσω να το διορθώσω να.

kamilkurczak
11-03-11, 13:17
Είμαι εργάζονται σε αυτό με την ομάδα vBulletin:
Φόρουμ ASCII ζήτημα χαρακτήρες (http://www.vbulletin.com/forum/showthread.php/368237-ASCII-characters-issue)

Τώρα έχουμε ένα Σαββατοκύριακο. αν είναι εντάξει για σας να αρχίσουμε αυτό το θέμα μετά το Σαββατοκύριακο;

Κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου θα συνεργαστώ με την ομάδα vBulletin.

norku
11-03-11, 13:26
Ναι, φυσικά:) Αλλά δεν μπορώ να αφήσετε Vbet ενεργά στο forum μου;

kamilkurczak
11-03-11, 13:28
Ναι, μπορείτε να την αφήσει ενεργή. Όπως γνωρίζετε, μετά στα αγγλικά μεταφράζονται καλά:)
Παρατήρησα του φόρουμ για το τεστ μου ότι σε UTF-8, το φόρουμ δεν είναι αυτό το θέμα υπάρχει.

Παρακαλώ ελέγξτε στη βάση δεδομένων σας για το πώς τα μηνύματα διατηρούνται (μπορείτε να επικολλήσετε εδώ ένα παράδειγμα της ρωσικής μηνύματος)

kamilkurczak
11-03-11, 13:51
Έχω καλές πληροφορίες.

Βρήκα μια σύγκρουση με vBSEO global_complete γάντζο
Εάν απενεργοποιήσετε αυτό το global_complete γάντζο - μετά μεταφραστεί καλή, αλλά όχι συνδέσεις SEO. Πρέπει να λύσουμε αυτή τη σύγκρουση, αλλά μετά από το Σαββατοκύριακο:)
Μπορείτε να το ελέγξετε;

norku
11-03-11, 14:03
Πώς μπορώ να το ελέγξετε; :)

kamilkurczak
11-03-11, 14:06
admincp-> plugins & προϊόντων -> Διαχείριση πρόσθετων λειτουργιών -> global_complete γάντζο του vBSEO -> Απενεργοποίηση.

Αλλά όπως έγραψα -> δεν έχει σχέση SEO εάν την απενεργοποιήσετε. Πρέπει να ελέγξετε vBSEO κώδικα και να την εντάξει.

Θα τα πούμε μετά το Σαββατοκύριακο:)

norku
11-03-11, 14:16
Εντάξει, ευχαριστώ. Να έχετε ένα καλό Σαββατοκύριακο! :)

kamilkurczak
14-03-11, 09:27
url, κωδικοποίηση και η αναζήτηση ολοκλήρωση και λυθεί το θέμα

Automatic Translations (Powered by Google, Microsoft®, Yandex, SDL Language Cloud, IBM Watson and Apertium):
AfrikaansAlbanianArabicBelarusianBulgarianCatalanChineseCroatianCzechDanishDutchEnglishEstonianFilipinoFinnishFrenchGalicianGermanGreekHaitian CreoleHebrewHindiHungarianIcelandicIndonesianIrishItalianJapaneseKoreanLatvianLithuanianMacedonianMalayMalteseNorwegianPersianPolishPortugueseRomanianRussianSerbianSlovakSlovenianSpanishSwahiliSwedishTaiwaneseThaiTurkishUkrainianVietnameseWelshYiddish
Thanks to vBET 4.10.1 you can enjoy automatic translations